Manowar w kilku spośród swoich utworów użył motywów zaczerpniętych z mitologii nordyckiej czy też greckiej, postaram się wam nieco przybliżyć znaczenie co poniektórych terminów.

Skandynawia | Starożytna Grecja


SKANDYNAWIA
Asgard | Berzerk | Odin | Runy | Thor | Valhalla | Walkirie

To trzy państwa, leżące w północnej Europie, a mianowicie Norwegia, Szwecja oraz Dania. Wieki temu zamieszkiwały je ludy, które słynęły z podbojów, handlu i żeglugi. Zwało się ich Wikingami lub też Waregami. Dali się we znaki wielu narodom, jako pierwsi ludzie na Ziemi jeszcze przed Krzysztofem Kolumbem dopłynęli do Ameryki. Zaludnili także Grenlandie zanim uległa całkowitemu zlodowaceniu. Kochali zimny klimat i nie znosili wysokich temperatur. Zanim chrześcijaństwo położyło swoją rękę na tych pięknych krainach zatracając wiele tajemnic i bogactw kultury, mieszkańcy tychże srogich ziem wyznawali bardzo bogatą religię - pełną legend, podań, bogów, stworów i czarów.

Asgard
( Åsgard, Ásgardr )

Asgard to jeden z dziewięciu światów i dom Aesir, rasy wojowniczych bogów. Umieszczony na najwyższym szczeblu wszechświata wikingów, który spajane jest przez wielkie drzewo Yggdrasil. Otoczony przez wysoką ścianę wypełnioną kamiennymi blokami, która została zbudowana przez Blasta (lub Hrimthursa) pragnącego w ramach nagrody za ukończenie muru, ręki Freya'i, księżyca i słońca. Odin zgodził się na to pod warunkiem, że ten ukończy pracę w sześć miesięcy. Blastowi pomagał jego magiczny koń Svadilfari i prawie skończyli prace kiedy to Loki zmienił się w marę i przegonił konia. Hrimthurs nie otrzymał wynagrodzenia za prace. Dostać się można do Asgard tylko poprzez tęczowy most (bifrost), który strzeżony jest przez nigdy nie śpiącego Heimdall'a.

Utwór: Blood of My Enemies

Do Góry

Berzerk
( Berserk )

Berzerk to forma szału bitewnego. Opętywał on wojowników, odurzonych narkotykami (ziołami) lub alkoholem. Uważano, że furia ta, której celem był ogromny rozlew krwi była darem bogów wojny i spotykała tylko wielkich wojowników. Wojowników tych nazywano Berzerkerami. Nie nosili zbroi aby ich ruchy były błyskawiczne, nie używali także tarcz, lecz brali do obu rąk broń sieczną typu miecz lub topór. Wiadomo tylko, że armie wyposażone w tak bezwzględnych żołnierzy zyskiwały dużo na szansie zwycięstwa.

Utwór: Kill with Power

Do Góry

Odin
( Odyn, Wodan, Woden, Wotan )

Był bogiem wojny i śmierci, także poezji i mądrości. Zajmował najwyższą pozycję w świecie religii skandynawskich. Przedstawia się go jako starca z jednym okiem, w długim płaszczu oraz włócznią - Gungnir, która zawsze trafia do celu. Jedno ze swoich oczu zamienił na łyk ze studni mądrości aby otrzymać wielką wiedzę. Odyn był synem Bora i Bestli, bratem Ve oraz Vili. Zabili razem olbrzyma Ymira, z którego powstały wszelkie późniejsze formy jak ludzie, bestie jak też góry, lasy, rzeki czy też niebo, tak więc powstał świat ludzki. Jego dwoma nieodłącznymi krukami były Huginn i Muninn, które obserwowały wszystkie dziewięć światów i oddawały mu co widzą. Jako bóg wojny często obserwował zmagania bitewne, po których wybrani spośród setek zostawali zabierani do jego królestwa na Valhalli. W ostatecznym dniu świata zostanie pokonany przez wielkiego wilka Fenrira i zginie.

Utwory: Gates of Valhalla, Kill With Power, Thor (The Powerhead),
The Crown and the Ring (Lament of the Kings), Swords in the Wind

Do Góry

Runy
( Runes )

Runy to znaki mocy jakie odkrył Odyn wisząc przebity włócznią dziewiąty dzień do drzewa życia. Każda z run ma specyficzną właściwość, zestawiając je jako amulety jesteśmy w stanie otrzymać określone właściwości jak ochronę zdrowia, szczęście w walce itd. Runami jako pismem posługiwali się nordycy i do dzisiaj nie znane jest znaczenie wielu run - przepowiedni rozsianych m. in. po głazach Skandynawii.

Utwór: Swords in the Wind

Do Góry

Thor
( Tor, Donar )

Najdzielniejszy i najpotężniejszy z synów Odyna. Jego siedzibą było Bilskirnir położone w Thrudheim ("miejscu siły"). Był bogiem gromu i deszczu. Dzierżył w ręce skonstruowany przez krasnoludzkich inżynierów młot - Mjollnir, który mógł być trzymany tylko jedną ręką, za to wracał zawsze do Thora, gdy ten nim rzucił. Zyskał większą popularność niż jego ojciec Odin, ze względu na to, że nie wymagał krwawych ofiar, a przedstawiało się go jako wielkiego mężczyznę, o czerwonej brodzie, oczach, które błyszczały jak pioruny. Jego pas Megingjard podwajał jego niezmiernie wielką siłę. Jego najwiekszym wrogiem jest Jormungand, Midgardzki wąż, którego Thor zgładzi w finałowym dniu lecz sam zginie od jego trucizny, a spadkobiercami Mjollnira zostaną jego synowie.

Utwory: Thor (The Powerhead), Fight Until We Die

Do Góry

Valhalla
( Walhalla, Hall Up High )

Siedziba Odyna w Asgardzie posiadająca 540 drzwi i wypełnione włóczniami, zbrojami i tarczami. Wilk pilnuje zachodnich drzwi a orzeł lata nad nimi. Miejsce gdzie ziemscy wojownicy zabici w bitwie - Einherjer byli przenoszeni przez Walkyrie, szkoleni i przygotowywani na ostateczną bitwę - Ragnarok. Kiedy ona się rozpocznie legion żołnierzy wyjdzie ramię przy ramieniu z hali i uda się do bitwy.

Utwory: Gates of Valhalla, Thor (The Powerhead), Valhalla, Swords in the Wind

Do Góry

Walkirie
( Valkyries, Walkyries )

Piękne kobiece duchy uzbrojone w zbroje i włócznie, poruszające się na skrzydlatych koniach. Ich zadaniem jest patrolowanie pól bitewnych i wybieranie wojowników, którzy zostaną przeniesieni do Valhalli na przygotowanie do ostatecznej bitwy. Roztaczają wokół siebie zawsze specyficzną iluminację, która nazywa się "Aurora Borealis" ( północne światła ).

Utwory: Blood of My Enemies, Swords in the Wind

Do Góry

 

STAROŻYTNA GRECJA
Achilles | Hades | Hektor | Patroklos | Troja | Zeus

Niegdyś Grecja była rozbita na kilka państw-miast, które zarządzane były przez oddzielnych królów, posiadały własny skarb, prawo czy wojsko, zanim doszło do połączeń i zaniku wspaniałej greckiej kultury, wykształciło się tam wiele legend, podań i heroicznych historii. Do najważniejszych państewek należała Sparta, Ateny oraz Teby. Manowar przywołuje dawnych bogów i herosów greckich w zainspirowanym "Iliadą" Homera epickim utworze "Achilles, Agony & Ecstasy in Eight parts".

Achilles

Syn Peleusa i Thetis był najdzielniejszym z ludzi, którzy walczyli po stronie Grecji z Troją. Prawie całe jego ciało stało się nieśmiertelne, kiedy jego matka zanurzyła go w rzece Styx, jedynie pięta, za którą go trzymała pozostała śmiertelna i stała się czułym i śmiertelnym miejscem herosa. Był głównym bohaterem "Iliady" Homera, zdobył 23 Trojańskie miasta kiedy to Agamemnon, najpotężniejszy władca Grecki zagarnął jego kobietę - zdobycz bitewną. Skłócony nie chciał już walczyć pomimo próśb przyjaciół i Patroklosa, jego najwierniejszego kompana. Pozwolił mu jednak walczyć za niego i oddał swoją zbroję. Gdy tez został zabity przez Hektora, najpotężniejszego herosa Troi, przepełniony gniewem zabija Hektora i bezcześci jego ciało przywiązując je do swojego rydwanu i obwożąc wokół murów Troi trzy razy. Dopiero po prośbach ojca Hektora, króla Priama, Achilles zgodził się wydać ciało do pochówku. W końcu Paris, syn Priama, wspomagany przez Apolla ugodził Achillesa strzałą w piętę tym samym zgładzając go. Po jego śmierci, zbroja którą dzierżył, miała zostać oddana najdzielniejszemu bohaterowi wojny, do rywalizacji przystąpił Odyseusz i Ajax, Odyseusz zwyciężył a Ajax załamany popełnił samobójstwo.

Do Góry

Hades

Hades był bratem Zeusa i Poseidona, który otrzymał zaświat kiedy bracia dzielili się pomiędzy sobą władzą. Rządził tam umarłymi i znany był z tego, że nie lubiał wypuszczać zmarłych poza kilkoma wyjątkami. Hadesem więc nazywało się także samo miejsce, strzeżone przez Cerbera, piekielnego psa oraz przez Charona, który przewoził dusze zmarłych przez rzekę Styx.

Do Góry

Hektor

Syn króla Troi - Priama i Hekuby, mąż Andromache i ojciec Astynax. Dowodził większością ataków na greckie wojska podczas wojny trojańskiej. Wkońcu pokonany przez Achillesa, który zbeszcześcił jego ciało, na prośbe króla Troi - Priama, Achilles wydał ciało jego syna.

Do Góry

Patroklos

Syn Menoetiusa, króla Opus w Locris. Bo tym jak przypadkowo zabija Clysonymusa, zostaje zabrany do Peleus i tam dorasta u boku Achillesa, stając się jego wielkim przyjacielem. Potem razem z nim wyrusza na wojnę trojańską jako jego kompan broni. Kiedy zostaje zgładzony przez Hektora, Achilles mści jego śmierć i urządza mu wielki i uroczysty pochówek.

Do Góry

Troja

Starożytne państwo, rzekomo podbite przez Greków. Opierało się ono najeźdźcom przez 10 lat i w ostatnim roku zostało zdobyte przy pomocy sztuczki. Wojska oddaliły się zostawiając pod murami wielkiego drewnianego konia, do którego schowali się greccy żołnierze. Trojanie myśląc, że to podarunek wnieśli go do środka, podczas nocy, żołnierze wyszli z konia, otworzyli bramy, a ukryte wojska greckie weszły do środka zdobywając stolice. Z Troją zw. są takie postacie jak m. in. Achilles, Patroklos, Agamemnon, Odyseusz, Ajax czy Hektor.

Do Góry

Zeus

Bóg gromu i deszczu, najważniejszy spośród bogów i pan Olimpu. Znany ze swoich skłonności do cudzołóstwa, które wzbudzały wielki gniew i zazdrość w jego żonie Herze, która sprowadzała cierpienia i klątwy na jego nieślubne dzieci. Przedstawiało się go jako człowieka z brodą i wąsami, trzymającego w rękach pioruny i ubranego w białe szaty. Do niego należało zawsze ostatnie słowo jako, że ustanawiał prawo i morały dla ludzi jak i dla bogów.

Do Góry


© 2000-2005 Labiel
Nie uzywaj zadnych materialow z tej strony bez mojej zgody !
Do not use any contents from this site without my permission !